Meniu
 Pradžia
 Akcijos
 Renginių kalendorius
 Renginiai
 Skelbimai
 Partnerių skelbimai
 Paslaugos
 Jogos kryptys
 Instruktoriai
 Tvarkaraščiai
 Kainos
 Foto Galerija
 Masažai
 e-parduotuvė
 e-laikraštis YOGA
 Apie mus rašo
 Skaitiniai
 Video
 Kaip mus rasti
 Mūsų draugai
 Kontaktai

Apsilankymų
3535802 Apsilankymų

Informaciniai rėmėjai
 

 2020 01 27
  Spausdinti  Siųsti E-paštu 

Šis puslapis atspausdintas iš http://www.lrytas.lt


Vašingtono centre - lietuviškos karštosios jogos pamokos

Rita Stankevičiūtė ("Gyvenimo būdas")

2010-08-29 10:13

Patalpoje - 41 laipsnis karščio. Kūnais, besilankstančiais ant jogos kilimėlių priešais veidrodžius, žliaugia drėgmė ir prakaitas. Čia nėra tradicinei jogai įprastų žvakių, smilkalų ar medituojančių jaunuolių, o vaizdelis neatrodo itin viliojamai. Bet būtent ši Lietuvoje neegzistuojanti jogos rūšis - Bikramo joga, dar kitaip vadinama karštąja joga, pakeitė dviejų lietuvių gyvenimą. Eglė Janeliūnaitė ir Aurelija Juchnevičiūtė-Murphy, kurioms karštoji joga padėjo įveikti įkyrias ligas, JAV sostinėje pačios pradėjo mokyti amerikiečius.

Sveiki atvykę į kankinimų kamerą.

Taip su naujokais sveikinasi Bikramas Choudhury - ekscentriškas karštosios jogos kūrėjas iš Indijos, savo filosofija užkrėtęs tūkstančius vakariečių.

„Bikramo jogos studijoje tvyro prakaito kvapas. Karštis ir drėgmė - didžiuliai. Mokytojas rėkia nurodymus. Turi būti atsimerkęs. Nieko panašaus į tai, kaip lietuviai įsivaizduoja jogą", - pasakojo trisdešimtmetė instruktorė E.Janeliūnaitė.

„Kad smegenys atsipalaiduotų, reikia smarkiai padirbėti fiziškai", - sakė panevėžietė A.Juchnevičiutė-Murphy, taip pat dirbanti „Bikram Yoga Capitol Hill" studijoje Vašingtone.

Per mikrofoną, pritaisytą prie moters lūpų, pusantros valandos skamba nenutrūkstantis monologas - 37 metų Aurelija lankytojams aiškina, kokią pozą ir kaip atlikti.

Lietuvė vaikšto tarp jų, tai pataisydama pasisukimo kampą, tai pakoreguodama svorio centrą.

„Dar palaikome pozą, o dabar atsipalaiduojame", - tarsi mantrą vis kartoja A.Juchnevičiūtė-Murphy.

Kiekvieną dieną - tos pačios 26 pozos ta pačia griežta eilės tvarka.

Kiekviena kartojama po du kartus, tarp jų pailsint dvidešimt sekundžių.

Karštyje raumenys atsipalaiduoja, todėl net patys nelanksčiausi žmonės nustemba pamatę, kad pasilenkę gali pasiekti kojų pirštų galiukus.

Širdis daužosi, o įsibėgėjęs kraujas atneša šviežio deguonies į kiekvieną raumenį, sausgyslę, sąnarį ir raištį.

Viena iš Bikramo jogos mokytojų E.Janeliūnaitė šiandien į studiją užsuko ne mokyti kitų, o pati pasportuoti A.Juchnevičiūtės-Murphy vedamose pratybose.

Visi lankytojai gulėjo ant nugaros, sulenktas kojas pakišę po savimi.

Aurelija užlipo Eglei ant šlaunų, savo svoriu prispausdama prie žemės jos sulenktus kelius, o mergina ramiausiai šypsojosi, nors dar prieš metus toks dalykas buvo neįsivaizduojamas.

„Negalėdavau net atsisėsti ant žemės. Po dviejų kelio sąnario operacijų vaikščiojau su lazdele, o gydytojai nieko gero nežadėjo", - pasakojo šviesiaplaukė E.Janeliūnaitė, iš Lietuvos į JAV išvykusi, kai gavo Fulbrighto stipendiją magistro studijoms.

2007-ųjų žiemą Eglė pirmąkart nusprendė išbandyti kalnų pramogas - iki tol slidinėti nemokėjo.

Kalnuose mergina jautėsi puikiai - į dienos pabaigą jau mokėjo leistis žemyn, ir tai teikė dar nepatirtą malonumą.

Tačiau Eglė pargriuvo, pati jau nebeatsikėlė. Vėliau paaiškėjo, kad trūko net trys kelio raiščiai.

Du mėnesius E.Janeliūnaitė praleido lovoje, jai buvo leidžiami vaistai, atlikta operacija, bet kojos vis tiek negalėjo iki galo ištiesti ir sulenkti.

Pagrindinėje venoje susidarė kraujo krešulys. Kelį teko operuoti dar kartą. Netrukus mergina jau galėjo paeiti, bet įdienojus koja ištindavo.

Tuomet Eglė dirbo Lietuvos ambasadoje Vašingtone. Dažnai tik su lazda galėdavo pereiti iš vienos vietos į kitą.

Grįžusią į Lietuvą atostogų merginą medikai „paguodė" žiauriais žodžiais: „Invalido gyvenimas gali būti ne toks ir blogas."

„Išgirdusios tokius žodžius, su mama apsiverkėme. Važiavau į reabilitacijos ligoninę Palangoje, plaukiojau baseine, bet man nepagerėjo", - pasakojo E.Janeliūnaitė.

Grįžusi į Vašingtoną, vieną dieną ji sutiko seną pažįstamą regbio žaidėją, kurio kūnas nuolat žalojamas.

Išgirdęs apie E.Janeliūnaitės bėdas, jis pasiūlė merginai išbandyti karštąją Bikramo jogą.

„Keista, bet dar tą pačią savaitę apie šią jogą išgirdau ir iš kitos pažįstamos, buvusios bėgikės. Nutariau nueiti į pratybas. Nuo to penktadienio mano gyvenimas pasikeitė", - pasakojo E.Janeliūnaitė.

Vos mergina įėjo į karštą studiją, atsipalaidavo raumenys ir raiščiai.

„Mano kelis pradėjo stiprėti ir lankstytis, tinimas sumažėjo, nes pagerėjo kraujotaka. Sunku patikėti, bet per pusę metų grįžo kojos lankstumas", - tikino trisdešimtmetė.

Skeptikų balsai visada būna garsiausi. Gal todėl karštąją jogą pliekia tradicinės jogos gerbėjai, ne visada turbūt ir išbandę Bikramo metodus.

Tačiau tiesa yra tokia - karštoji joga plinta kosminiu greičiu.

Visi jie privalėjo pereiti tą pačią mokyklą - mokytis iš paties karštosios jogos autoriaus B.Choudhury. Jis rengia stovyklas norintiesiems gauti licenciją ir tapti instruktoriais.

Dabar vyrui - 64-eri, jis gyvena Kalifornijoje ir valdo multimilijoninę Bikramo jogos imperiją.

Vyro garaže Beverli Hilse stovi 40 „Rolls-Royce" ir „Bentley" automobilių. Bet šis pomėgis nenustelbia aistros savo sukurtai jogos rūšiai.

„Jei turi problemų, ateik į Bikramo jogos studiją. Tavo gyvenimas taps geriausias pasaulyje", - tikina B.Choudhury.

Būdamas vos trylikos metų, Kalkutoje jis tapo jauniausiu istorijoje Indijos jogos čempionu.

Bet po kelerių metų B.Choudhury patyrė sunkią traumą - užkritęs svarmuo sutraiškė jam kelius.

Tuomet indas ir sukūrė tai, kas vėliau tapo garsiąja Bikramo joga, išgelbėjusia ne tik jo paties, bet ir daugybės garsenybių sveikatą.

Karštosios jogos epidemija paplito po įdomaus nutikimo JAV prezidentui Richardui Nixonui.

1972-aisiais su vizitu į užsienį išvykęs šalies vadovas nebegalėjo paeiti dėl lėtinio venų uždegimo.

Gydyti prezidentą ėmėsi B.Choudhury, tuomet gyvenęs Japonijoje. Pratimai karštyje padarė stebuklus. Praėjus mažiau nei savaitei, R.Nixonas galėjo tęsti kelionę.

Sužavėtas prezidentas pakvietė indą persikelti į JAV ir padėti kitiems amerikiečiams.

Taip Bikramo joga atkeliavo į Kaliforniją, įtraukė Holivudo žvaigždes ir ėmė nesustabdomai plisti.

Tai nebuvo panašu į dvasingų žmonių susibūrimą. Greičiau - į devynių savaičių karinę stovyklą, kuri kainuoja daugiau nei 10 tūkstančių dolerių (apie 27 tūkst. litų).

„Ten ir juokiausi, ir verkiau, - prisiminė išraiškinga šviesiaplaukė. - Bikramas ant mūsų net rėkdavo. Jis sakydavo, kad ta joga, kuria užsiima vakariečiai - „ne meditacija, o masturbacija". Galvojau, koks jis kvailys! Juk aš viską geriau žinau."

A.Juchnevičiūtė-Murphy jautėsi turinti nemažai patirties, nes keletą metų Indijoje mokėsi ajurvedos - tradicinės šios šalies medicinos.

Prieš tai lietuvė penkerius metus gyveno Ugandoje, nes, baigusi finansų magistrantūrą Londone, dirbo energetikos korporacijoje AES, statančioje elektrines.

Darbas nebuvo labai dvasingas, bet lietuvei patiko. Tačiau visą tą laiką ją kamavo kvėpavimo problemos.

Dar 1993-iaisiais Kaune merginai gydytojai pareiškė, kad polipai visą gyvenimą burks ir blokuos nosies ertmę. Pašalinti jie vėl ataugs, apie normalų gyvenimą be vaistų svajoti neverta.

Pasimokiusi ajurvedos paslapčių Aurelija grįžo į Vilnių, tikėdamasi išsigydyti. Pati pradėjo dirbti ajurvedos konsultante ir verslo vadove.

Bet nepadėjo jokie natūralūs būdai, lietuviškos ir indiškos žolelės. Nori kvėpuoti - purkšk vaistus ir kartkartėmis atsigulk ant operacinės stalo.

Bet vieną dieną A.Juchnevičiūtė-Murphy pati nepatikėjo užuodusi kvapą. Kvėpavimo takai atrodė laisvi kaip niekada.

Tai įvyko po pirmosios jos gyvenime Bikramo jogos pamokos, į kurią lietuvė užsuko atsitiktinai, viešėdama pas uošvius Vašingtone.

„Dar nebuvau patyrusi tokios ekstazės. Todėl tęsiau pratybas", - pasakojo A.Juchnevičiūtė-Murphy.

Dabar ji toje pačioje jogos studijoje moko kitus.

Pagyvenęs vyriškis sveikindamasis ištaria lietuvės vardą tarsi senas pažįstamas, nes kasdien lanko pratybas - siekia, kad petyje įsodintas dirbtinis sąnarys netrukdytų gyventi.

Ateina ir vyras, netekęs kojos.

Kelios merginos užsiregistruoja norėdamos išbandyti, ar sugebės atlikti pratimus alinančiame karštyje.

„Nualpsta tik jaunos mergaitės, kurios ateina nepavalgiusios, neišgėrusios vandens, manančios, kad paprakaituos ir taps lieknos.

Bikramo joga - tikras sportas, kuriame nėra lengvų pratimų, - sakė E.Janeliūnaitė. - Žinoma, galva gali svaigti. Normalu - juk pakyla kraujospūdis, kūnas sparčiau gauna atsinaujinusio kraujo ir deguonies."

Bikramo jogos studijoje žmogus visą laiką prakaituoja, jo organizmas natūraliai išvalo toksinus, o širdis stiprėja. Ji dirba gerokai smarkiau nei įprastai, nes pakilus temperatūrai reikia varinėti daugiau kraujo.

B.Choudhury įsitikinęs, kad karštis padeda lavinti raumenų lankstumą, todėl karštyje daryti tempimo pratimus - ne tik paprasčiau, bet ir saugiau.

„Praktikuojantys įprastą jogą daug kalba apie dvasingumą, bet daugybė žmonių negali net kojos užkelti prie galvos ar susilenkti. Pirmiausia reikia sustiprinti fizinę formą, tik tada ieškoti dvasingumo", - įsitikinusi A.Juchnevičiūtė-Murphy.

Grįžusi į Vilnių, ji galbūt nueis į tradicinės jogos studiją. Bet be karštosios jogos A.Juchnevičiūtė-Murphy tėvynėje atostogauti neketina.

Su E.Janeliūnaite jos vis pasikalba, ar būtų įmanoma Bikramo jogos studiją atidaryti Lietuvoje.

Nors reikalingos temperatūros ir drėgmės palaikymas patalpoje pareikalautų didelių išlaidų, merginos spėja, kad dažnai apniukusiame mūsų krašte karštoji joga būtų naudinga.

„Man atrodo, kad žmonėms patiktų galimybė sušilti, kai Lietuvoje taip ilgai būna šalta", - įsitikinusi E.Janeliūnaitė.

Ji pati be karščio jau nebegali gyventi.


Lankomiausia
Kaip mus rasti
Giedrius Rėbžda
Apie Kauno jogos studiją
Vytis Zabulėnas
Jogos mankšta nėščiosioms
Ignas Zakarauskas
Sveikatingumo centras Linija (Kaunas)
Renginių kalendorius
Siūlomų rengti seminarų temos
Sportinė joga

 
>
2008 (c) VšĮ KJS, Seinų g. 5, LT-44146 Kaunas. Įm. k. 135886685. Tel. (8 37) 222278. El.p. info@kjs.lt. Skype: Skype Me™!skype_yoga